POPRVÉ DO ŠKOLKY….

Vaše dítě dospělo do věku, ve kterém může začít navštěvovat mateřskou školu. Jistě si v této souvislosti kladete řadu otázek, a proto jsme se rozhodli připravit pro Vás několik informací, které Vám umožní lepší orientaci v novém prostředí. Mnoho z toho, co bude dále řečeno, nepochybně víte a znáte, ale protože nám dospělým je již cizí pohled na svět dětskýma očima, pokusíme se Vám poodhalit, jak přechod z rodiny do mateřské školy vnímají děti.

ADAPTACE DÍTĚTE NA PROSTŘEDÍ MŠ

Pokusme se představit si situaci, když jsme poprvé nastupovali do nového zaměstnání. Jistě se nám hlavou honila řada otázek. Co budu dělat? Jací budou kolegové? Zvládnu to? Atp. Stává se nám to vždy, když nás čeká něco nového, neznámého. Dítě je v této chvíli ve stejné situaci, ale neumí své obavy vyslovit. A i když se do školky těší, nejistota v něm zůstává.

Abychom omezili nepříjemné pocity na minimum, prochází všechny děti v naší MŠ tzv. adaptací. Co to znamená? Má – li si dítě zvyknout bez problémů na nové prostředí, potřebuje k tomu určitý čas. Každé dítě je jiné, a proto i doba „zvykání“ je různě dlouhá, obvykle je to do 6 týdnů. V této době musí malý človíček vyřešit spoustu úkolů, aby mohl poprvé v životě zůstat delší dobu sám, bez maminky, jinde než doma a přitom být spokojený a cítit se bezpečně.

Maminka je v tomto případě jistotou a prostředníkem, jak se dítě může seznámit s prostředím třídy, novými kamarády i učitelkou. V této fázi si dítě klade otázky: Co tu budu dělat? Proč tu jsem? S čím si budu hrát? Můžu si to půjčit? Kde je maminka? Proč tu není se mnou? Vrátí se? Na tyto otázky je potřeba nejen odpovědět, ale dítě se musí o jejich pravdivosti přesvědčit.

Jakmile získá pocit bezpečí, je sebejisté a spokojené, nadchází poslední fáze adaptace tj. zvyknout si na myšlenku, že bude spinkat jinde, než ve své postýlce. Tento úkol bývá pro děti velmi obtížný a je potřeba je na jeho zvládnutí dobře připravit. Maminka i paní učitelka budou s dítětem dopředu mluvit o tom, že taková situace nastane, je dobré pomoci mu vybrat hračku do postýlky a pyžamko. Měli bychom společnými silami vytvořit takovou atmosféru, aby se Vaše dítě těšilo na den, kdy bude ve školce poprvé spinkat.Teprve odchází-li dítě se samozřejmostí do postýlky, spokojeně z ní vstává a odchází si hrát, teprve tehdy můžeme prohlásit, že je adaptace úspěšně u konce.

 

Informace všechny najdu a také si je hlídám

 • na nástěnkách a parapetech v šatnách u každé třídy

 • na webových stránkách školy

 • důvěrníkům SRPŠ za třídu mohu nahlásit e-mailovou adresu a budu dostávat připomínky důležitých informací – vše na třídní schůzce v každé třídě na začátku září

O co jde v projektu „Podpory zdraví v MŠ“ ?

 • fyzické, psychické i sociální zdraví

 • samostatné, sebevědomé a zodpovědné chování (svoboda, možnost volby a pravidla)

 • prožitkové učení

Úplata za vzdělávání

 • 390,- Kč měsíčně pro šk.rok 2019/2020 úplata se platí také inkasní platbou – dle rozpisu přihlášky stravování

LIMIT PRO INKASNÍ PLATBU STRAVY A ÚPLATY JE 1600,- Kč

Jaké je stravování ?

 • podle zásad racionální výživy

 • děti do jídla nenutíme, možnost výběru velikosti porcí /pravidlo ochutnávky/

 • samostatně si naléváme polévku, mažeme pečivo, přidáváme druhé jídlo – umět požádat o pomoc

 • platby inkasem dle přihlášky na stravování

 • přihlašování a odhlašování: na mobil školní kuchyně stačí formou SMS – jméno dítěte + třída + termíny kdy odhlásit a kdy přihlásit 739 476 949 – do 13 hod. na druhý den, v případě onemocnění vyzvednutí oběda jen první den. Paní kuchařky předají zprávu učitelkám ve třídách – další omluva není potřeba, telefon ruší učitelky v přímé práci s dětmi NEBO zápisem do sešitu na parapetech v šatnách

 • kartáček na zuby (BEZ PASTY)

 • kelímek na pití (pitný režim)

 • kapesníky v krabici + balené

Jaké oblečení?

Každé dítě má v šatně svou skříňku, do které si ukládá věci, v nichž přišlo z domova. Ve skříňce by mělo mít dítě i náhradní kalhotky, ponožky a tričko. V barevných taškách je místo na oblečení na zahradu, které by mělo být spíše starší, pohodlné /kombinézy, šusťákové soupravy/tepláky a svetry.

Do třídy je dobré mít také pohodlné a starší oblečení, protože často pracujeme s barvami a dalšími materiály, kterými se děti mohou ušpinit. Mějme na paměti, že dítě by se mělo soustředit na práci, nikoli na to, aby se neušpinilo a nemuselo se strachovat, Co tomu řekne maminka?

Naopak, řekne – li Vám dítko, že zítra jdeme do divadla, je dobré myslet „na parádu“. Věci prosím podepište, děti si je pletou a některé své věci nepoznávají. Nejčastěji hledají vyměněné bačkůrky a pyžama. Ta si přinášejí v pondělí čistá s velkými poutky pro snadné zavěšení (ne visačky výrobce.) a v pátek si je odnášejí domů. Na páteční prádlo pro odnesení domů mohou rodiče využít barevné tašky dětí a v pondělí v nich čisté prádlo přinést zpět.

A prosba nakonec

Všechno oblečení i jeho součásti by měly být funkční – zipy, knoflíky… Kupujete – li obuv, vyberte takový typ, který si dítě dokáže samo obout. Oblečení i obuv by měly být dostatečně velké. Při odchodu z MŠ zkontrolujte, vhodnost prádla i na druhý den a je – li obráceno na líc. Rozvažte, prosím, také uzle na botách.

Spolek všech rodičů dětí v MŠ – každá třída má svého zástupce – dává podněty i možná řešení k práci spolku. Svému zástupci za třídu můžete předat e-mail a budou vám zasílány informace o akcích.

MŠ zastupuje v jednání s výborem SRPŠ zástupkyně ředitelky Karolyiová 731 575 026.

Výbor rodičů vybírá 1-2x ročně v září a v leden /popřípadě dle osobní dohody jiné splátky.) příspěvek v celkové výši 1700,- Kč na školní rok, předškolní děti 2200,-Kč (neplatí úplatu za vzdělávání).

Z tohoto příspěvku jsou hrazeny veškeré kulturní akce, výlety – včetně dopravy, keramická hlína, glazury, potřeby pro výrobu keramiky, jiný výtvarný materiál, doplňky do tříd a fotografická tabla tříd i předškoláků na konci školního roku….Děkujeme

Přepnout – obsah

Ke stažení:
© 2018 MŠ BRNO, BRECHTOVA 6, příspěvková organizace.
Všechna práva vyhrazena.
Graphic design by
Dreambound Design